Ισοπαλίες για ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, Παναθηναϊκό

AEK drew 1-1 PAOK in the weekend’s big game in the Super League.

AEK drew 1-1 PAOK in the weekend’s big game in the Super League. Source: ekathimerini.com

Get the SBS Audio app

Other ways to listen

Το Αθλητικό Δελτίο της Δευτέρας (19.10.2020) με αγώνες από Ελλάδα, Κύπρο, Αυστραλία.

Ελλαδικό πρωτάθλημα

Χωρίς νικητή έληξε η μάχη των Δικεφάλων για την 5η αγωνιστική του ελλαδικού πρωταθλήματος. Στο Ολυμπιακό Στάδιο, ΑΕΚ και ΠΑΟΚ μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς και έμειναν με την πικρία ότι δέχθηκαν την ισοφάριση στα τελευταία λεπτά.

Στο Ηράκλειο, ο Παναθηναϊκός μόλις στο τελευταίο λεπτό απέφυγε την ήττα από τον ΟΦΗ, μια ήττα που θα έριχνε ακόμη περισσότερο αλάτι στις πληγές των πρασίνων. Ο Φεντερίκο Μακέντα ήταν ο μοιραίος παίκτης αλλά και ο λυτρωτής για τον Παναθηναϊκό.

Ο ΟΦΗ προηγήθηκε, δέχθηκε την ισοφάριση, ο Μακέντα κέρδισε πέναλτι και θα μπορούσε να βάλει μπροστά την ομάδα του, αλλά η εκτέλεση από τον ίδιο ήταν μάλλον... παιδαριώδης.

Έτσι ο ΟΦΗ ξαναπήρε το προβάδισμα, και φαινόταν ότι θα εξασφάλιζε το τρίποντο, έως ότου στο 94» ο Ιταλός με κεφαλιά έσωσε το τριφύλλι από έναν ακόμη διασυρμό για φέτος.

Στον άλλο σημερινό αγώνα, ο Αστέρας Τρίπολης κατατρόπωσε την Λάρισα.

Βόλος- ΠΑΣ Γιάννινα 2-1

Η αγωνιστική ολοκληρώνεται αύριο (Τρίτη) το πρωί με την συνάντηση της Λαμίας με τον Παναιτωλικό. Επίσης, αυτήν την εβδομάδα, την Πέμπτη τα ξημερώματα για εμάς είναι ο εξ αναβολής αγώνας της 1ης αγωνιστικής ανάμεσα στον Απόλλωνα Σμύρνης και τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Στον πίνακα, ο Άρης παραμένει μόνος πρώτος με 13 βαθμούς, ο Ολυμπιακός δεύτερος με 10 και τρίτος ο Βόλος, επίσης με δέκα. Τέταρτος είναι ο ΠΑΟΚ με εννέα, πέμπτη η ΑΕΚ με επτά και 6ος ο Αστέρας Τρίπολης επίσης με επτά.

Κυπριακό πρωτάθλημα

Στην Κύπρο, για την 7η αγωνιστική, είχαμε μεγάλη έκπληξη καθώς ο ΑΠΟΕΛ έχασε από την Πάφο, η οποία μάλιστα έπαιζε για σχεδόν ένα ημίχρονο με δέκα παίκτες. Στον άλλο σημερινό αγώνα η Ομόνοια πήρε το διπλό απέναντι στον Εθνικό.

ΑΕΛ Λεμεσού- Παραλίμνι

Στην βαθμολογία αυτή τη στιγμή, η Ομόνοια έχει τα πρωτεία με 14 βαθμούς. Ο Απόλλωνας έχει 13, όσους και η ΑΕΚ Λάρνακας με την Ανόρθωση. Η ΑΕΛ Λεμεσού και ο Ολυμπιακός Λευκωσίας έχουν από έξι.

Αυστραλία: Πολιτειακά ποδοσφαιρικά πρωταθλήματα

Άδοξα τερματίστηκε η φετινή πορεία του Σύδνεϋ Ολύμπικ στο πρωτάθλημα της ΝΝΟ. Δεν είναι τόσο ότι δεν προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό, όσο η βαριά ήττα που υπέστη το Σάββατο το βράδυ από την Rockdale City με 3-0.

Η Rockdale θα αντιμετωπίσει στον τελικό την Σύδνεϋ Γιουνάιτεντ, η οποία έφυγε νικήτρια 3-1 από το Γούλουγκογκ, απέναντι στην ομώνυμη τοπική ομάδα.

Στην βόρεια ΝΝΟ, το Σάββατο η Newcastle Olympic έχασε εκτός έδρας 3-1 από την Broadmeadow, και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της τελικής φάσης.

Στην Κουηνσλάνδη, για την 8η αγωνιστική, η Olympic FC, επιβλήθηκε 3-0 της Capalaba FC και παραμένει μόνη πρώτη με 46 βαθμούς.

Στη Νότια Αυστραλία, για την 13η ημέρα, η Adelaide Olympic έχασε 2-0 από τους Adelaide Comets και έχει ελάχιστες πλέον ελπίδες να λάβει μέρος στα τελικά, καθώς απομένουν δύο αγωνιστικές και βρίσκεται στην 9η θέση με 24 βαθμούς.

Στην Τασμανία, για την 1ηη αγωνιστική, η Ολυμπία, υπέστη βαριά εντός έδρας ήττα με 0-3 από τους Glenorchy Knights και είναι τώρα στην 4η θέση με 19 βαθμούς.