Γιατί αισιοδοξεί ο Τσιτσιπάς για τον σημερινό κρίσιμο αγώνα;

Stefanos Tsitsipas (GRE) during his third round match at the 2023 Australian Open at Melbourne Park in Melbourne / Corinne Dubreuil/ABACAPRESS.COM.

Stefanos Tsitsipas (GRE) during his third round match at the 2023 Australian Open at Melbourne Park in Melbourne, AUSTRALIA, on January 20, 2023. Photo by Corinne Dubreuil/ABACAPRESS.COM. Source: ABACA / Dubreuil Corinne/ABACA/PA/Alamy

Get the SBS Audio app

Other ways to listen

Ακούστε το Αθλητικό Δελτίο της ημέρας

Στο αποψινό πρόγραμμα του Australian Open ξεχωρίζει τον αναμενώμενο σπουδαίο αγώνα ανάμεσα στον Στέφανο Τσιτσιπά και τον Γιάννικ Σίννερ.

Ο νικητής θα πάρει το εισιτήριο για τα προ-ημιτελικά του Αυστραλιανού Όπεν, με τον Τσιτσιπά να έχει μπροστά του τον πιο δύσκολο, μέχρι στιγμής, αντίπαλο.

Ο αγώνας θα ξεκινήσει στις 7 το βράδυ στο Rod Laver Arena.
Ο Έλληνας έχει κερδίσει τον Ιταλό τέσσερις φορές χάνοντας μόλις μια φορά. Πέρυσι, στο Australian Open, ο Τσιτσιπάς είχε επικρατήσει εύκολα του Σίννερ στα τρία σετ, στην συνέχεια, μάθαμε, ο Ιταλός άλλαξε την σύνθεση της προπονητικής του ομάδας.

Ο 21 ετών Ιταλός είναι στο νούμερο 15 της διοργάνωσης, έκανε μια καλή πορεία στα Grand Slams του 2022, είχε και κάποιους τραυματισμούς ενώ στο τελευταίο του παιχνίδι, αυτό της Παρασκευής, έχανε αρχικά με 2-0 σετ αλλά κέρδισε τα επόμενα τρία και αφού ο αντίπαλός του, ο Ούγγρος Μάρτον Φούσιοβίτς υπέστη τραυματισμό.

Το μυαλό του Τσιτσιπά φαίνεται πως είναι στους επόμενους αντίπαλούς του, μεταξύ αυτών και ο Νόβακ Τζόκοβιτς.

Ο Τσιτσιπάς έκανε και μια συνολική εκτίμηση της πορείας του, με αναφορές στους υποστηριχτές του μέσα στα γήπεδα.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς χθες αγωνίστηκε στο διπλό ανδρών.

Μαζί με τον αδερφό του, Πέτρο Τσιτσιπά, αγωνίστηκαν για τρεις ώρες απέναντι στο νούμερο ένα δίδυμο του ταμπλό, τον Βρετανό Neal Skupski και τον Ολλανδό Wesley Koolhof, όπου έχασαν στο τρίτο σετ με τάι μπρέικ.
Άλλοι χθεσινοί αγώνες

Χθες, αγωνίστηκε ο Νόβακ Τζόκοβιτς, πέρασε στον τέταρτο γύρο και αποκάλυψε πως εξαιτίας του τραυματισμού του στο δεξί πόδι, δεν γνώριζε μέχρι την τελευταία στιγμή, αν καταφέρει να συνεχίσει στο τουρνουά.

Κέρδισε τον Βούλγαρο Γκρεγκόρυ Ντιμιτρώφ χωρίς να χάσει σετ και αύριο θα αντιμετωπίσει τον Αυστραλό, Άλεξ ντε Μινόρ, ο οποίος χθες κέρδισε στα τρία σετ τον Γάλλο Μπεντζιαμίν Μπονζί.

Ο νεαρός Αυστραλός Αλέξι Πόπιριν έχασε από τον ανερχόμενο 20χρονο Αμερικανό Μπεν Σέλτον με 3-0 ασετ, ο οποίος άρχισε να παίζει τέννις στο κολλέγιο μόλις το 2020 και μόλις πέρυσι αποφάσισε να ασχοληθεί επαγγελματικά με την αντισφαίριση.

O Άντυ Μάρρεϋ έδωσε και χθες έναν πολύ καλό αγώνα αλλά ο Ισπανός Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγούτ επικράτησε με 3-1 μετά από 3 ώρες και 22 λεπτά αγώνα.
Χθες, η ομογενής Δήμητρα Φουρλή έδωσε τον τελευταίο της αγώνα στο φετινό Aυστραλιανό Οπεν, στο διπλό μεικτό με τον Λουκ Σάβιλλ και έχασαν με 2-0 από το δίδυμο Σάνια Μίρτζα και και Ροχάν Μποπάννα.

Χθες τα ξημερώματα ολοκληρώθηκε και η φετινή παρουσία της Μαρίας Σάκκαρη, η οποία ηττήθηκε από την Κινέζι Λιν Ζου με 2-1.

Και λέμε χθες ξημερώματα αφού ο αγώνας της ξεκίνησε αργά το βράδυ της Παρασκευής και ολοκληρώθηκε στη μία και μισή χθες τα ξημερώματα του Σαββάτου.

Το Πρόγραμμά μας ήταν εκεί και μετά την λήξη του αγώνα της, η Σάκκαρη σχολίασε την απόδοσή της στους τρεις αγώνες της διοργάνωσης.

Η Ελληνίδα αθλήτρια, χθες βράδυ συνέφαγε με την ομάδα του σημερινού αντριπάλου του Τσιτσιπά, τον Γιάννικ Σίννερ, σε εστιατόριο της Μελβούρνης αφού οι δύο τους διατηρούν φιλικές σχέσεις.

Τι αγώνες έχουμε σήμερα;

Στις γυναίκες, η νούμερο ένα παίκτρια στον κόσμο, Πολωνή Ίγκα Σβίστεκ έχασε από την νικήτρια του περσινού Γουίμπλετον, Ρωσίδα Ιλένα Ρεμπάκινα, νούμερο 23 στον κόσμο και μάλιστα στα δύο σετ.

Η καλύτερη Αμερικανίδα τεννίστρια αυτήν την εποχή, η Κόκο Γκφ αποκλείστηκε από την συνέχεια της διοργάνωχης από την Γέλενα Οσταπένκο στα δύο σετ.

Αν νικήσει απόψε ο Τσιτσιπάς, θα αγωνιστεί είτε με τον Τσέχο Γίρι Λεχάτσκα είτε τον Καναδό Φελίξ Ουγκέρ-Αλιασσιμέ, που αγωνίζονται αυτήν την ώρα.

Ο νούμερο 10 του ανδρικού ταμπλό, Χούμπερτ Χούρκατς, θα αντιμετωπίσει τον 22χρονο Αμερικανό, Σεμπάστιαν Κόρντα, ο οποίος απέκλεισε τον Ντανιίλ Μεντβέντεφ.

Απόψε θα γίνει ο αγώνας της Αμερικανίδας Τζέσσικα Πεγκούλα (νο 3) και της Τσέχας Μπαρμπόρα Κρετσίκοβα.

Δύο θρύλοι

Όσοι άνοιξαν σήμερα το πρωί τους τηλεοπτικούς δέκτες τους, το κανάλι δηλαδή που έχει τα δικαιώματα των αγώνων, εδώ στην Αυστραλία, ίσως να εξεπλάγησαν ευχάριστα, όταν είδαν να παίζουν ο Μάρκος Παγδατής με τον Μάρκο Φιλιππούση.

Όχι ως αντίπαλοι, αλλά ως συμπαίκτες. Έπαιξαν σε αγώνα επίδειξης του διπλού ανδρών, με τους αδελφούς Μπομπ και Μάικ Bryan από την Αμερική.
Το αμερικανικό δίδυμο είναι το πιο πετυχημένο στην ιστορία της αντισφαίρισης ανδρών. Άρα δεν είναι απορίας άξιον, που κέρδισαν 2-0.

Όπως και να ‘χει για τους παλαιότερους από εμάς ξύπνησαν ευχάριστες μνήμες, όταν και οι δύο αυτοί αντισφαιριστές, Παγδατής και Φιλιππούσης πρωταγωνιστούσαν στο παγκόσμιο αντισφαιρικό στερέωμα.

Ελλάδα: Ποδόσφαιρο

Ο Άρης μετά τις δύο ήττες του από τον Ολυμπιακό, για πρωτάθλημα και Κύπελλο, επανέκαμψε σήμερα το πρωί, ενώ και ο ΟΦΗ, συνέχισε τα καλά αποτελέσματα που φέρνει το τελευταίο διάστημα.

Στην Θεσσαλονίκη, για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος ο Άρης δεν συνάντησε ιδιαίτερη δυσκολία απέναντι στον Βόλο.

Τον νίκησε 3-0 και αν μη τι άλλο, θα πάει με θετικό πνεύμα απέναντι στον Ολυμπιακό σε λίγες μέρες στην επαναληπτική αναμέτρηση για το Κύπελλο, που θα είναι στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Στην Κρήτη, ο ΟΦΗ δυσκολεύθηκε απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης, αλλά στο τέλος μπόρεσε να επιβληθεί 1-0.

Κι όταν λέμε στο τέλος, αυτό ισχύει σχεδόν κυριολεκτικά, αφού το τέρμα ήρθε στο 88ο λεπτό.

Θυμίζουμε πως στον πρώτο αγώνα, της αγωνιστικής αυτής, χθες το πρωί, ο Παναιτωλικός παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στον ΠΑΣ Γιάννινα.

Αύριο το πρωί είναι οι αναμετρήσεις:

Ιωνικός- ΑΕΚ
Λεβαδειακός- Λαμία
Παναθηναϊκός- ΠΑΟΚ
Ατρόμητος- Ολυμπιακός

Κύπρος: Ποδόσφαιρο

Στο κυπριακό πρωτάθλημα, όπου στα δύο σημερινά παιχνίδια επικράτησαν οι γηπεδούχοι.

Για την 20ή αγωνιστική, η ΑΕΛ Λεμεσού νίκησε 2-0 την Καρμιώτισσα και η Πάφος 3-1 την Δόξα Κατωκοπιάς.

Η αυλαία άνοιξε χθες το πρωί, με την ΑΕΚ Λάρνακας να παίρνει σημαντική έδρας νίκη με 2-0 επί του Ολυμπιακού Λευκωσίας, και να διατηρεί τα πρωτεία στον πίνακα.

Αυστραλία: Αυστραλιανό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου

Χθες βράδυ πανηγύρισαν νίκες η Perth Glory και Western United.

Για την 13 αγωνιστική του A League, είχαμε τα αποτελέσματα:

Perth Glory- Melbourne Victory 3-1.

Και οι δύο ομάδες τερμάτισαν τον αγώνα με δέκα παίκτες.

Για την Βίκτορι την κόκκινη αντίκρισε στο 53’ ο ομογενής Κρις Οικονομίδης, για αντιαθλητική συμπεριφορά.

Newcastle- Western Sydney
Στον πίνακα αυτή τη στιγμή η Melbourne City έχει 27 βαθμούς.

Και καλαθόσφαιρα

Για την 13η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος διεξήχθησαν σήμερα το πρωί τρεις αγώνες με τα εξής αποτελέσματα:

Απόλλων- ΑΕΚ 61-69
Ιωνικός- Προμηθέας 66-74
Κολοσσός Ρόδου- Καρδίτσα 73-62