Πρόκριση στον δεύτερο γύρο του Γουίμπλεντον μετά από σκληρή μάχη για Τσιτσιπά

Wimbledon Championships 2024 - Day 2

Νίκησε αν και δυσκολεύτηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς Source: EPA / Tim Ireland/EPA

Get the SBS Audio app

Other ways to listen

Την πρόκρισή του στον δεύτερο γύρο του τουρνουά τένις του Γουίμπλεντον, εξασφάλισε σήμερα το πρωί, δική μας ώρα ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Mε μία σχετικά δύσκολη ξεκίνησε την προσπάθειά του στο φετινό Γουίμπλεντον, ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Ο Έλληνας αθλητής επικράτησε με 3-0 σετ (7-6, 6-4, 7-5) του Ιάπωνα Τάρο Ντάνιελ, παίρνοντας την πρόκριση για τον δεύτερο γύρο του τουρνουά.

Ο Τσιτσιπάς κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του αντιπάλου του σε δύο ώρες και 23 λεπτά, αν και έκανε περισσότερα λάθη στο παιχνίδι, ενώ είχε εννιά άσους και 74% ποσοστό στο πρώτο σερβίς.

Στην επόμενη φάση ο Τσιτσιπάς θα κληθεί να αντιμετωπίσει το νικητή της αναμέτρησης ανάμεσα στον Εμίλ Ρουσουβουόρι και τον Μακένζι Μακντόναλντ, με τους δύο να συνεχίζουν σήμερα τον αγώνα τους.
Ο Αμερικανός προηγείται με 2-1 στα σετ, ενώ στο τέταρτο σετ ο Ρουσουβουόρι έχει προβάδισμα 4-3 στα games.

Αύριο το πρωί, δική μας ώρα, η Μαρία Σάκκαρη, που νίκησε εύκολα την Αμερικανίδα Μακάρτνεϊ Κέσλερ, θα αντιμετωπίσει την Ολλανδέζα Αράντσα Ρους για τον β’ γύρο.

Πρόκριση για Ολλανδία και Τουρκία

Στην κορύφωση του μπαίνει το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου της Γερμανίας, με τις Ολλανδία και Τουρκία, να τσεκάρουν τα δύο τελευταία εισιτήρια της προημιτελικής φάσης.

Οι Ολλανδοί δεν δυσκολεύτηκαν κόντρα στην αξιόμαχη Ρουμανία, επικρατώντας με 3-0, ενώ στο παιχνίδι που ακολούθησε χρονικά η Τουρκία με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο του Ντεμιράλ, νίκησε την Αυστρία με 2-1.

Τα ζευγάρια της προημιτελικής φάσης είναι:

Ισπανία – Γερμανία
Πορτογαλία – Γαλλία
Ολλανδία – Τουρκία
και Αγγλία – Ελβετία

Οι αγώνες της προημιτελικής φάσης είναι προγραμματισμένοι για το Σάββατο και την Κυριακή το πρωί, ώρα Ανατολικής Αυστραλίας, με το Σάββατο να γίνονται οι αγώνες: Ισπανία – Γερμανία και Πορτογαλία – Γαλλία.

Αύριο η πρεμιέρα της Εθνικής στο προολυμπιακό

Αύριο το πρωί στις 4, ώρα ανατολικής Αυστραλίας, ρίχνεται στη μάχη για την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, η Εθνική Ελλάδας.

Η «γαλανόλευκη» θα αντιμετωπίσει για το προολυμπιακό του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας τη Δομινικανή Δημοκρατία, η οποία νίκησε σήμερα το πρωί την Αίγυπτο με 90-77 κι ουσιαστικά θα παίξει για την πρωτιά, απέναντι στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.
Οι διεθνείς ολοκλήρωσαν χθες την προετοιμασία τους με απογευματινή προπόνηση στο βοηθητικό γήπεδο του ΣΕΦ, με τον Κώστα Αντετοκούνμπο λέγοντας ότι η Εθνική είναι έτοιμη για τους αγώνες του προολυμπιακού, ενώ τόνισε πως η εθνική ομάδα έχει καταφέρει να δεθεί.

Στον άλλο όμιλο της διοργάνωσης με τον οποίο αναμένεται να διασταυρωθεί η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, η Κροατία συνέτριψε την Σλοβενία του Λούκα Ντόντσιτς με 108-92 και έχει γίνει το φαβορί για την κατάκτηση της πρωτιάς.