Ο Τσιτσιπάς επικράτησε 2-1 του Μπαουτίστα Αγκουτ και κατέκτησε το τουρνουά της Μαγιόρκα

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατέκτησε το τρόπαιο της Μαγιόρκα.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατέκτησε το τρόπαιο της Μαγιόρκα. Source: Photo by Corinne Dubreuil/ABACAPRESS.COM

Get the SBS Audio app

Other ways to listen

Tο ένατο τρόπαιο της καριέρας του κατέκτησε ο Στέφανος Τσιτσιπάς ο οποίος επικράτησε 2-1 σετ του Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγκουτ για την διοργάνωση της Μαγιόρκα, ενώ στο παγκόσμιο πρωτάθλημα υγρού στίβου, η εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης της Ελλάδας κέρδισε άνετα την Γερμανία 16-8 και εξασφάλισε την θέση της στην τελική οχτάδα.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αν και δυσκολεύτηκε πολύ τελικά κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Ισπανού Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγκουτ με 2-1 σετ και να κατακτήσει την διοργάνωση της Μαγιόρκα.

Ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι, κατακτώντας το πρώτο σετ με 6-4, ενώ έκανε καλή αρχή και στο δεύτερο.

Ωστόσο, κάπου εκεί ο Αγκουτ έβγαλε αντίδραση, επέστρεψε στο παιχνίδι και από εκεί που έχανε με 3-1 κατέληξε να κερδίζει το σετ με 6-4.
Στο τρίτο και τελευταίο σετ, ο 23χρονος Έλληνας ξεκίνησε και πάλι δυνατά, παίρνοντας το προβάδισμα με 4-1, ωστόσο ο Αγκουτ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και ισοφάρισε σε 5-5, με αποτέλεσμα να χρειαστεί η διαδικασία του τάι μπρέικ.

Εκεί ο Έλληνας πρωταθλητής φάνηκε πιο ψύχραιμος και ύστερα από αγώνα 2,5 ωρών κατάφερε να φτάσει στο πολυπόθητο τρόπαιο.

Να σημειωθεί πως αυτός είναι ο πρώτος τίτλος του Τσιτσιπά σε αγωνιστικό χώρο με γρασίδι.

Σημαντικό πλεονέκτημα εν όψει Wimbledon

Mε την νίκη αυτή ο Τσιτσιπάς ανέβηκε πλέον στο νούμερο πέντε της παγκόσμιας κατάταξης.

Ο Έλληνας άσος ξεκινά τις υποχρεώσεις του στην Αγγλία με αντίπαλο τον Ελβετό Αλεξάντερ Ρίτσαρντ την ερχόμενη Τρίτη, ωστόσο η ώρα του αγώνα ακόμη δεν έχει γίνει γνωστή.

Για τις μια και τέταρτο το πρωί της Τρίτης ώρα ανατολικής Αυστραλίας είναι προγραμματισμένη η αναμέτρηση του πρώτου γύρου του Ουίμπλετον ανάμεσα στην Μαρία Σάκκαρη και την Αυστραλή Ζόι Χάιβς, με την Ελληνίδα να είναι το μεγάλο φαβορί.

Πένθος στην οικογένεια της αντισφαίρισης προκάλσε ο χαμός του Δημήτρη Κανελλοπουλου

Την τελευταία του πνοή άφησε πριν λίγες ώρες ο Δημήτρης Κανελλόπουλος, πατέρας της Αγγελικής Κανελλοπούλου και παππούς της Μαρίας Σάκκαρη.

Ο Δημήτρης Κανελλόπουλος ήταν και ο ίδιος ένας σπουδαίος αντισφαιριστής αφού κατέκτησε αρκετά πρωταθλήματα Ελλάδος κυρίως την δεκαετία του ’60.

Πρόκριση στην οχτάδα για την Ελληνική ομάδα πόλο των ανδρών

Στο μεταξύ, συνεχίζονται οι επιτυχίες τόσο για Αυστραλία όσο και για Ελλάδα στις πισίνες της Βουδαπέστης.

Η εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης της Ελλάδος κατέκτησε εύκολα την πρώτη θέση του ομίλου της αφού νίκησε την Γερμανία με 16-8 στο τελευταίο της παιχνίδι και προκρίθηκε ως πρώτη στην επόμενη φάση.

Επόμενος αντίπαλος για την Ελλάδα θα είναι ο νικητής του ζευγαριού ΗΠΑ-Νότια Αφρική.

Σε ότι αφορά την Αυστραλία, η ομάδα στα 4 επί εκατό του μεικτού των γυναικών κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο, ενώ το χάλκινο πήρε η Μεγκ Χάρις στα 50 μέτρα ελεύθερο.

Πρώτη -ανεπίσημη- νίκη για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός σημείωσε την πρώτη του νίκη για την αγωνιστική περίοδο 2022-23 αν και σε ανεπίσημο παιχνίδι καθώς επικράτησε 2-1 της Φορτούνα Ντίσελντορφ.

Τα τέρματα για τους Πειραιώτες σημείωσαν οι Σισέ στο 29’ και Χασάν στο 62’, με τους Γερμανούς να προηγούνται προς στιγμήν στο 23’ με τον Πέτερσον.
Αυτό ήταν το δεύτερο φιλικό παιχνίδι των «ερυθρολεύκων» μετά την χθεσινή τους ήττα με 2-0 από την Ριντ στο πλαίσιο της προετοιμασίας τους στην Αυστρία.

Να σημειωθεί πως ντεμπούτο με την ομάδα πραγματοποίησε ο Ισπανός δεξιός οπισθοφύλακας Γκονσάλο Άβιλα.