Σαρωτική η ΑΕΚ και ο τίτλος «βάφεται» κιτρινόμαυρος

Τη νίκη μισό τίτλο πανηγυρίζουν οι παίκτες της ΑΕΚ Credit: X/AEK.FC

Στα κιτρινόμαυρα της ΑΕΚ «βάφεται» ο τίτλος της Σούπερ Λιγκ μετά τη νίκη με 3-0 στο αθηναϊκό ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό. Η Ένωση τρεις αγώνες πριν την ολοκλήρωση των πλέι οφ αποκτά σημαντικό προβάδισμα, την ώρα που και οι άλλοι δύο διώκτες της, ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός έχαναν βαθμούς με Λαμία και Άρη αντίστοιχα.

Το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Σούπερ Λιγκ έγινε η ΑΕΚ μετά τη νίκη της επί του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι κορυφής.

Η Ένωση ήταν ανώτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα φτάνοντας στη νίκη με 3-0, ανοίγοντας την ψαλίδα από τους «πράσινους» στους τέσσερις βαθμούς, τρείς αγώνες πριν την ολοκλήρωση των πλέι οφ.

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα υπερτερεί μάλιστα στην περίπτωση ισοβαθμίας.
Πολύτιμο έδαφος έχασαν και ο ΠΑΟΚ με τον Ολυμπιακό, παραχωρώντας ισοπαλία στους Λαμία και Άρη αντίστοιχα.

Στην Λαμία η τοπική ομάδα προηγήθηκε στο σκορ με τον ΠΑΟΚ ο οποίος βρέθηκε σε πολύ κακή ημέρα να ισοφαρίζει στις καθυστερήσεις.

Στραβοπάτημα και για τον Ολυμπιακό στο Κλεάνθης Βικελίδης με τον Λορέν Μορόν να ανοίγει το σκορ στο 48ο λεπτό της αναμέτρησης και τον Αγιούμπ Ελ Κααμπί να ισοφαρίζει στο 53’.

Έκανε το μπρέικ ο Ολυμπιακός

Στο μπάσκετ και στα πλέι οφ της Ευρωλίγκα, ο Ολυμπιακός νίκησε με 77-75 τη Μπαρτσελόνα στο Παλάου Μπλαουγκράνα.

Οι Πειραιώτες έκαναν το μπρέικ με το "καλησπέρα" στην προημιτελική σειρά και να έχουν τέσσερις ευκαιρίες για να πάρουν τις δύο νίκες που χρειάζονται ώστε να προκριθούν στο Final Four του Βερολίνου.
Μπρέικ και για την Φενέρμπαχτσε που επικράτησε τις Μονακό εκτός έδρας με 95-91 στην παράταση.

Αύριο το πρωί ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει την Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Κλειστό του Ολυμπιακού Σταδίου.

Θυμίζουμε πως οι «πράσινοι» είχαν ηττηθεί στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι που έδωσαν και πλέον η ισραηλινή ομάδα είναι εκείνη που έχει το πλεονέκτημα.