Τέννις: Ενθαρρυντικό ξεκίνημα για την ελληνική ομάδα στην Πέρθη

Tsitsipas, Sakkari, Papamichail, Pervolarakis

Tsitsipas, Sakkari, Papamichail, Pervolarakis / Tennis Australia

Get the SBS Audio app

Other ways to listen

Τρεις νίκες και μία ήττα από την Εθνική Ελλάδας στην διοργάνωση αντισφαίρισης στην Πέρθη της Δυτικής Αυστραλίας

Ως ιστορική χαρακτηρίζεται η πρώτη νίκη της Ελλάδας στην διοργάνωση αντισφαίρισης United Cup. Παπαμιχαήλ, Τσιτσιπάς και Σάκκαρη σημείωσαν σπουδαίες νίκες.

Η Μαρία Σάκκαρη πέτυχε εύκολη σχετικά νίκη αφού επικράτησε με 2-0 σετ της Βουλγάρας Viktoriya Tomova.

Η Μαρία Σάκκαρη δεν αντιμετώπισε προβλήματα και πήρε το παιχνίδι με 6-2, 6-3 σε λιγότερο από 90 λεπτά παιχνιδιού.
Οι αγώνες της Εθνικής Ελλάδας ξεκίνησαν χθες, με τη Δέσποινα Παπαμιχαήλ να κερδίζει την Isabella Shinikova.

Καλά τα πήγε και ο Στέφανος Τσιτσιπάς ο οποίος επικράτησε του Grigor Dimitrov, σε έναν αγώνα που επίσης χρειάστηκε να επιστρέψει από σετ πίσω. Κέρδισε με 4-6, 6-2, 7-6 (4) στη RAC Arena της Πέρθης.

Στις δηλώσεις του μετά τον αγώνα, στάθηκε στην καλή ατμόσφαιρα που επικρατεί στην ελληνική ομάδα.
Ο Μιχάλης Περβολαράκης έχασε από τον Dimitar Kuzmanov με 2-0 σετ (6-1, 6-1).

Ακολούθησε το μικτό διπλό, όπου οι Στέφανος Τσιτσιπάς και Μαρία Σάκκαρη κέρδισαν τους A. Andreev και G. Topaleva με 2-0 (6-4, 6-4).

Έτσι, η Ελλάδα έκανε το 3-1 εις βάρος της Βουλγαρίας.
Στο ποδόσφαιρο

Τους τρεις βαθμούς πήρε σήμερα το πρωί ο Άρης στο παιχνίδι του με τον Παναιτωλικό, πιάνοντας έτσι τον Βόλο στην βαθμολογία.

Αντίθετα η Λαμία υποχρεώθηκε σε ισοπαλία από τον ΠΑΣ.

Τα αποτελέσματα στα δύο παιχνίδια με τα οποία ολοκληρώθηκε η 15η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος είναι:

Άρης- Παναιτωλικός 1-0 και Λαμία- ΠΑΣ Γιάννινα 1-1.

Ο Άρης έχει 25 βαθμούς και είναι στην 6η θέση. Ο Παναιτωλικός είναι στην 8η με 16, ο ΠΑΣ 11ος με 11 και η Λαμία 13η με δέκα.

Η επόμενη αγωνιστική στην Ελλάδα, είναι στα μέσα της προσεχούς εβδομάδας.

Στο αυστραλιανό πρωτάθλημα A League,η 10η αγωνιστική ξεκινά απόψε με την συνάντηση Western united- Brisbane.